Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret86029
DİŞ HEKİMLİĞİNDE LAZER
Diş hekimliğinde laser uygulamaları çoğunlukla geleneksel tedavi yöntemlerini destekleyici olarak kullanılır. Bazı vakalarda ise tamamen bu tedavilerin yerine uygulanabilmektedir.
En önemli avantajı hastaya sağladığı konfordur. Sessiz çalışma imkanı tanıması, işlem yapılan bölgede yüksek sterilizasyon ve dezenfeksiyon sağlaması ve iyileşme süresini kısaltması nedeniyle hem hekimler hem hastalar tarafından tercih edilmektedir. Titreşim yapmaması, küçük müdahalelerde anesteziye gerek duyulmaması sebebiyle laser uygulamaları, diş hekimi korkusu olan her yaş grubu hasta için tercih edilebilir.
Diş hekimliğinde kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:
Lazerle Kanal Tedavisi

Lazer ile kanallarda sterilizasyon sağlanmaktadır. Kanal tedavisi yapılırken özellikle enfeksiyonlu kanallarda iyi bir sterilizasyon sağlandığı için iyileşme hızlı olur.
Lazerle Dişeti Tedavileri
Gingivektomi-Gingivoplasti

:Özellikle estetik protez çalışmalarında, ortodonti sonrası diş eti estetiğinin sağlanmasında lazer ile yapılan diş eti boyu ayarlamalarının çok daha güzel sonuçlar verdiği gerçektir. Lazer ile anestezisiz olarak diş etinin kesilmesinin-şekillendirilmesinin ardından kanamanın durması ve doku iyileşmesini beklemeye gerek kalmadan diğer işlemlere geçilebilir.
Küretaj:

Lazer ile yapılan derin diş eti temizliğinin ardından diş eti cepleri çok daha hızlı iyileşmektedir.
Depigmentasyon: Diş etlerinde pigment artmasına bağlı olarak oluşan hiperpigmentasyonlar klasik yöntemlerde anestezi altında bistüri ile peeling yapılarak tedavi edilir. Lazer ile yapılan pigmentasyon tedavilerinde anesteziye gerek kalmaz ve hasta işlem sonrası hiçbir rahatsızlık duymadan yaşantısına devam edebilir.
Çocuklarda Sürme güçlüğü çeken dişlerin veya 20 yaş dişlerinin üzerindeki dişetinin laserle bistüriye gerek kalmadan alınması sonucu sürme güçlüğü çeken dişin sürmesini sağlamak. 20 yaş dişlerinin etrafında oluşan perikoronitisi önlemek.
Yumuşak Doku Lezyonlarının Çıkarılması: Ağız içinde normalin dışında oluşan tüm lezyonlar laserle ve dikiş atmaya gerek kalmadan çıkarılmaktadır. Frenektomi: Dil, yanak ve dudak bağlarının konuşmayı engelleyecek şekilde fazla bağlı olduğu durumda kanamasız, ve dikişsiz bir biçimde bağların normal durumunu alması kesilerek sağlanır.Üst çene bağları bazen üst keser dişlerin ayrılmasına neden olur.
Lazerle Aft-Uçuk Tedavileri:

Aft ve uçukların merhem sürüp hassasiyetini azaltmaktan başka herhangi bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Oysaki lazer ile aft ve uçukların üstüne ışın verilmesinin ardından normal süreçte 7 gün süren iyileşme süresinin hızlandığı ve aynı bölgede tekrar aft ve uçuk çıkmadığı gözlemlenmiştir.
Lazerle Hassasiyet Tedavisi
  Diş eti çekilmelerine bağlı olarak meydana gelen diş hassasiyetleri bugüne kadar sadece flor sürülmesi ve özel diş macunları ile tedavi edilebilirken lazer ışını ile hassasiyete sebep olan dentin kanalları kapatılır ve hassasiyet giderilir.
Lazerle Beyazlatma

Klinik ortamında lazer ile yapılan beyazlatmalarda daha etkin sonuç alınmaktadır.
İmplantolojide İmplant tedavisi uygulamalarında lazer teknolojisi ile cerrahi işlem aşamaları basitleşmekte ve tedavi genelinde zaman kazanılmaktadır.,Lazerle 2. Cerrahiye gerek kalmadan daha önce yerleştrilen implantların üzereleri açılıp ,implant üzerine diş yapım aşamalarını kısaltabiliriz. Periimplantitis İmplant etrafında oluşan enfeksiyonun giderilmesinde kullanılır. Ameliyattan sonra protez aşamasına geçmeden oluşan enfeksiyondur.Laser terapiden sonra yeterli iyileşme elde edilir ve protez yapımına geçilir
. BiostimülasyonÖzel IMPLAMER AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLIKLINIĞİ
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 
 
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Kuşadası implant, kuşadası implant,  kuşadası implant , kuşadası implant, kuşadası implant, kuşadası implant,  kuşadası implant, kuşadası implant, kuşadası implant .
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.
 
 
.
Kuşadası lazer, kuşadası lazer, kuşadası lazer,  kuşadası lazer, kuşadası lazer, kuşadası lazer, kuşadası lazer , kuşadası lazer , diş hekimliğinde lazer, diş hekimliğinde lazer,  diş hekimliğinde lazer,  diş hekimliğinde lazer,  diş hekimliğinde lazer,  diş hekimliğinde lazer 


  
3661 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın