Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret85995
ORTODONTİ

Ortodonti nedir?

Ortodonti, baş boyun bölgesindeki iskeletsel ve dişsel sorunların teşhisi, önlenmesi ve düzeltilmesi ile ilgilenen tedavi dalıdır. Bu tedavi sırasında çok basit dil ve damak egzersizlerinden porselen tellere, iskeletsel destek sistemlerinden, dişlerin iç taraflarına takılan lingual braketlere kadar pek çok yöntem ve materyal kullanılabilir. Ortodontik tedavide kullanılan materyal ve yöntemler devamlı gelişse de, tedavi prensipleri değişmemektedir. Tüm tedavi dallarında olduğu gibi, erken teşhis, ortodontik bozuklukların önlenmesi ve düzeltilmesi için en önemli basamaktır. Ortodontinin en güzel yanı, her yaştaki insana yardım edebilmesidir..

Ortodontide genel prensipler

Tüm tıp dallarında olduğu gibi, ortodontide de temel prensip, bozukluğun oluşmamasıdır. Bu amaçla alınan tedbirlerin tamamına koruyucu ortodonti denir. Koruyucu ortodontik tedavilerin başlıcaları diş çürüklerinin önlenmesidir. Süt dişleri, arkalarından gelecek olan daimi dişlere yer tutucu olarak görev yaptıkları için çok önemlidir. Süt dişlerinin çürümemesi için, dişlerin ağıza sürmelerinden itibaren korunmaları gerekir.

Durdurucu ortodontik tedaviler ise, oluşmakta olan bozukluğun, etkeninin ortadan kaldırılması yoluyla ilerlemesinin durdurulması esasına dayanır. Parmak emme, ağız solunumu gibi etkenleri ortadan kaldırırsak, dişlerde oluşan açık kapanış durumunu durdurmak bu duruma örnektir. Ortaya çıkmış olan ortodontik bozuklukların, hareketli aygıtlar ya da braketler düzeltilmesi, düzeltici ortodontidir. Tüm ortodontik tedaviler bu sınıflamaya girerler. Amerikan ortodonti birliği, tüm çocukların 7 yaşında ortodonti kontrolüne gelmesini tavsiye eder..

Ortodontik sorunlar nasıl engellenebilir?

 Ortodontik sorunların önemli bir bölümü kalıtsal kökenlidir. Bu anlamda ailelerin bu bozuklukları önlemek gibi bir şansları yoktur. Genetik olarak aktarılan diş-çene boyutu uyumsuzluklarının çözümü ortodontik tedavi ile yapılır. Genetik aktarım dışında ortodontik sorunların ortaya çıkmasının başka sebepleri de vardır. Bunlardan en önemlisi, süt dişlerinin erken kaybıdır. Süt dişleri, sadece geçici olarak çiğneme fonksiyonunu yerine getirmekle kalmazlar. Bu dişlerin esas görevleri, iskelet sisteminin büyümesinde bir taslak olarak görev yapmak ve daimi dişler için rehber oluşturmaktır. Bu anlamda süt dişlerini, ağıza sürmelerinden itibaren korumalı, fırçalamalı ve kendi doğal süreçlerinde dökülmelerine kadar ağızda tutmalıdır. Bu dişlerin erken kaybı sonucunda çene kemiklerinin gelişimi de olumsuz etkilendiği için, daimi dişlerin sürmeleri gecikebilir ve düzensizlikler oluşabilir. Süt dişleri vaktinden önce düştü ya da çürük vb sebeplerle çekilmek zorunda kalındıysa, bu dişlerin yerlerinin korunması amacıyla yer tutucular yapılmalıdır.

  SABİT YER TUTUCU APAREY

 

Parmak emme, emzik ve biberon emme gibi alışkanlıklar da dişlerde aralanma, yamulma vb gibi ortodontik sorunlara yol açabilirler. Biberon, en geç 3 yaşlarında bırakılmış olmalıdır. Bu yaşta oluşmuş olan ortodontik sorunlar, alışkanlıkların bırakılmasının ardından belli oranda düzelebilirler. Ortodontik sorunların bir başka sebebi de çocuklarda sık sık tekrar eden  enfeksiyonlar burun tıkanıklıkları ve alerjiler gibi sorunlar sonucunda ağız solunumu alışkanlığıdır. Normal şartlar altında solunum yapmak için burnumuzu kullanmalıyız. Çocukluktan itibaren devamlı olarak ağız solunumunun yapılması baş postürünün değişmesine ve iskeletsel gelişimin bozulmasına sebep olur. Uzun vadede üst çenede daralma, alt çenenin geride kalması vb gibi iskeletsel ve dişsel sorunlara yol açar. Buna `adenoid yüz tipi` denir. Bu sorunların engellenmesi için çocuklarımızı 4-5 yaşlarında KBB uzmanı bir doktor tarafından muayene ettirmeli ve varsa tedavilerini yaptırmalıyız. Süt dişlerindeki çürükler, çoğu zaman dikkate alınmaz. Aileler, bu dişlerin geçici olduğunu ve çekilmelerinde herhangi bir sorun olmayacağını düşünürler. Hatta bazen diş hekimleri bile, süt dişlerini korunmak için herhangi bir girişimde bulunmazlar. Oysa ki süt dişleri, gelişmekte olan kemik yapısı için bir taslak görevi görmekte, aynı zamanda ileride sürecek olan daimi dişler için yer tutucu görevi görürler. Bunun yanında, çocuğun beslenmesi, konuşması gibi esas görevlerini de yaparlar. Bu açıdansüt dişlerinin çürükten korunması, oluşan çürüklerin tedavi edilmesi ve bu dişlerin kaybedilmesi halinde yer tutucuların yapılması, ileride oluşabilecek bozuklukların engellenmesi açısından önemlidir. Bir sorunun oluşmasının engellenmesi, o sorunu çözmekten çok daha kolay ve ucuzdur.

 

Tedavi sırasında neler olacak?

 Tedavinin başladığı ilk günlerde, dişlerin üzerine yapıştırılan braketlerin ve tellerin yanağın iç yüzeyinde tahriş yapması doğaldır. Ağız dokuları bu tarz yabancı maddelere çok kolay uyum sağlayacak ve sonraki günlerde bu sorun olmayacaktır.

Alışma süresince çok tuzlu ve acı yiyecekler yememek, tahriş olmuş bölgelerin acımaması açısından önemlidir.

Ortodontik tedavi sırasında diş temizliği çok önemlidir. Teller dişlerin bakımını kısmen zorlaştırsa da düzenli fırçalama halinde gerekli hijyen kolaylıkla sağlanabilir. Dişlerinizi nasıl fırçalayacağınızı hekiminiz size ayrıntılı olarak anlatacaktır. Fırçalama sırasında özellikle dişetleri ile braketler arasındaki alanı iyi temizlemeye dikkat etmek gerekmektedir. Ideal fırçalama süresi 3 dakikadır.

                   

Fırçalamadan sonra braketlerin aralarında kalan alanlar da arayüz fırçası ile temizlenmelidir. Dişlerin yan temas yüzeylerini temizlemenin en etkili metodu ise diş ipi kullanmaktır.

                    

 Ortodontik tedavide kullanılmak üzere üretilmiş olan superfloss diş iplerinin uç kısımları, tellerin arasından kolayca geçecek biçimde sert yapılmıştır. Arayüz fırçaları resimde gösterilen biçimde dikey yönde kullanılmalı, bu sırada dişetlerinin de temizlendiğinden emin olunmalıdır.

            

 

Ortodontik tedavi sırasında yapılan diş hareketleri, tedavi sonrasında geri dönmek (nüks) isterler. Dişlerin eski hallerine dönmek istemelerinin sebebi, hem diş eti fibrillerinin esnek olmasından, hem de ısırma, çiğneme gibi hareketlerin dişleri ön tarafa doğru hareket ettirmelerinden kaynaklanır. Ortodontik tedavi sonrasında düzgün hale gelen dişlerimizi korumak, tedavinin kendisi kadar önemlidir. Hem iyi bir ağız bakımı yaparak dişlerin çürümelerini engellemek, hem de hekiminizin vereceği damaklıkları kullanmak, dişlerin tekrar eski yerlerine gitmelerini engellemek, dişlerimizin ömür boyu hem iyi görünmesini, hem de çiğneme fonksiyonunu tam olarak yapabilmesi sağlar.  nüksü engellemek için genellikle 2 türlü önlem alınır; Bunlardan birisi, braketlerin sökülmesinin ardından alt dişlerin iç tarafına uygulanan sabit koruyuculardır

.                       

Bu koruyucular her hangi bir şekilde hissedilmezler ve kolayca temizlenebilirler.

Uygulanan bir başka koruyucu türü ise, hareketli koruyucudur.

                           

Bunlar şeffaf yapıda ve genellikle gece uyku sırasında takılırlar. Tedavinin bitmesinin ardından ilk ay 24 saat takılırlar ve hekiminizin tercihine göre takma süresi gittikçe azaltılır.ÖZEL NAZİLLİ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ
313 75 25 -- 5555575025
ATATÜRK BULV. MİMAR SİNAN CAD. SAĞLIK APT

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
Kuşadası ortodonti , kuşadası ortodonti,  kuşadası ortodonti , kuşadası ortodonti,  kuşadası ortodonti,  kuşadası ortodonti,  kuşadası ortodonti,  kuşadası ortodonti , kuşadası tel tedavisi, kuşadası tel tedavisi,  kuşadası tel tedavisi,  kuşadası tel tedavisi , kuşadası tel tedavisi,  kuşadası tel tedavisi , kuşadası şeffaf plak,  kuşadası şeffaf plak, kuşadası şeffaf plak 

.....
...


...
SAĞLIK TURİZMİ, DİŞ VİDASI, İMPLANT, ESTETİK DİŞ HEKİMİ, YAPRAK PORSELEN, PEMBE ESTETİK, AYDIN DİŞ HEKİMİ, DENİZLİ DİŞ HEKİMİ, KUŞADASI İMPLANT, KUŞADASİ ZİRKON, KUŞADASİ ORTODONTİ ,KUSADASI İMPLANT, KUŞADASI İMPLANT,  KUŞADASI ORTODONTİ,  KUŞADASI PEDODONTİ,  KUŞADASI ESTETİK,  KUŞADASI ŞEFFAF PLAK,  KUŞADASI İMPLANT,  KUŞADASI DİŞ HEKİMİ,  KUŞADASI İMPLANT  KUŞADASI ŞEFFAF PLAK, KUŞADASI PEDODONTİ  YURTDIŞI HASTALAR, HİJYENİK DİŞ HEKİMİ9

  
7014 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın