Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret85996
AĞIZ BAKIMI

Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak için, dişlerin sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce olmak üzere, günde en az iki kez fırçalanması gerekir. Ancak, diş fırçalamada esas önemli nokta, doğru diş fırçalamayı bilmektir.  

DİŞ FIRÇASININ SEÇİMİ

Diş fırçaları, boyut, şekil, fırça kıllarının dizilimi ve sertliklerine göre değişiklik gösterir. İyi bir diş fırçası ağzın tüm bölgelerine ulaşabilmelidir. Diş fırçasının fonksiyonu ve kullanım kolaylığı, diş fırçasının seçiminde önemli olan iki faktördür.. Orta sertlikte kıl yapısına sahip, kılları yuvarlatılmış diş fırçaları tavsiye edilmektedir. Diş fırçasının sapının özellikleri tamamen kişiye bağlıdır. Kişinin eline rahatça oturan, rahat kullanabileceği bir fırça sapı tercih edilmelidir. Özetle, rutin kullanım için, düz saplı, düz yüzeyli, orta sertlikte, yuvarlak uçlu, plastik kıllı diş fırçası kullanılmalı ve diş fırçası 3 ayda bir değiştirilmelidir.

ELEKTRİKLİ DİŞ FIRÇALARI

     

Günümüzde pek çok insan daha etkili olduğu düşüncesiyle elektrikli diş fırçalarını tercih etmektedir. Ancak, kişi ellerini kullanabildiği sürece, elektrikli diş fırçalarının manuel diş fırçalarına herhangi bir üstünlüğü yoktur. Önemli olan diş fırçasını doğru kullanmaktır.

DİŞ MACUNU

 

Günümüzde değişik özellikler gösteren diş macunları piyasaya sürülmektedir. Diş macunlarının içine çeşitli maddelerin ilavesiyle, plak, çürük, diş taşı ve hassasiyet önleyici etkiler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Floridin çürük önleyici veya çürük oluşumunu azaltıcı etkisi kanıtlanmıştır. Bu nedenle floridli diş macunları tercih edilmelidir.

Diş macunu leblebi tanesi büyüklüğünde diş fırçasının kılları arasına yerleştirilmeli ve diş fırçalama süresince macunun dişle teması sağlanmalıdır. Diş macunu sadece diş fırçalamayı kolaylaştırıcı bir ajandır. Diş macununun yapısındaki partiküllerin büyüklüğü ve miktarı, diş fırçalama sırasında diş yüzeyinde meydana gelen aşınma ile doğru orantılıdır. Mümkün olduğunca aşındırıcı özelliği yüksek olan, beyazlattığı iddia edilen diş macunları tercih edilmemelidir. Özetle uzun korumalı, floridli diş macunları

DİŞ FIRÇALAMA TEKNİKLERİ

 

Fırçanızı 45 derecelik açıyla diş ve dişeti bileşimine yerleştirin. Fırçanızı, kıl uçlarının aynı yerde kalmasına özen göstererek, küçük daireler çizecek şekilde hareket ettirin. Bu hareket, dişeti hizasında ve diş arasında oluşan bakteri plağının temizlenmesini sağlayacaktır. Aynı hareketi her dişin üzerinde en az 5 kere tekrarlayın.

Küçük dairesel hareketlerle, alt ve üst dişlerinizin dış yüzeylerinde oluşan bakteri plağını temizleyin. Alt ve üst dişerinizin iç yüzeylerini de aynı yöntemle temizleyin.

Ön dişlerinizin arka yüzeylerini de fırçanızı dik tutarak aynı dairesel hareketlerle temizleyin. Fırçanızın kıllarını diş-dişeti birleşiminde ve diş aralarında hissettiğinizden emin olun.En arkadaki dişleri temizlemek için fırçanızın uç kısmındaki uzun kıllarını kullanın.Alt ve üst azı dişlerinizin çiğneme yüzeylerini, fırçanızı ileri geri hareket ettirerek temizleyin. En arkadaki dişlere de ulaşıp temizlemeyi ihmal etmeyin. Bakterilerin çoğu dil üstünde birikmektedir. Ağız kokusunu gidermek için dişleri fırçaladıktan sonra dili de yukarıdan aşağıya süpürme hareketi ile fırçalayınız.

Diş aralarını temizleme

Düzgün diş fırçalamanın diş yüzeylerinin sadece beşte üçünü temizlediğini biliyor muydunuz? Bu nedenle diş ve diş etlerinizin bir ömür boyu sağlıklı kalması için diş aralarını temizlemek çok önemlidir.

Diş aralarının ve diş eti çizgisinin altının günlük düzgün temizliği diş eti hastalıklarını önlemede önemli bir rol oynar. Bu tarz bir temizliği sağlamada bir çok yöntem bulunmakla birlikte, size en uygun temizleme yöntemini konusunda diş hekiminize danışabilirsiniz.Başlangıçta bazı yöntemler size değişik gelebilir, ancak hepsi biraz pratik yapmakla kolayca öğrenilebilir.

Dişipi kullanımı

 

Diş ipi yada bandının tanımı: Diş ipi ve bandı düz, ekstra güçlü, naylon iplerden yapılmış olup diş eti çizgisinin altı ve diş aralarındaki bakteri plağını temizlemede kullanılır.

Yöntem: Yaklaşık 50 cm uzunluğunda diş ipini alarak her iki elinizin orta parmaklarına, aralarında 5 cm boşluk kalacak şekilde fazla sıkı olmamak koşuluyla dolayın (parmaklarınızdan birine daha fazla diş ipi dolamalasınız).Baş ve işaret parmaklarınızla diş ipini gerginleştirerek, yavaşça dişlerinizin arasına geçirin. Bu arada diş etlerini zedelememeye dikkat edin. Diş ipini ‘C’şeklinde eğerek dişlerinizi kavrayacak şekilde diş aralarında aşağı ve yukarı bir şekilde yumuşakça gezdirin, diş eti çizgisinin altını da temizleyin. Her bir dişe geçtiğinizde parmağınıza doladığınız diş ipinden yeni bir bölüm kullanınız.

İnterdental fırça kullanımı(diş arası fırçası)

 

Bu diş fırçaları, uzun ve ince fırça sapı, ince kıllar ve konik yada silindir şeklindeki fırça başlıklarına sahip olup, diş eti çizgisindeki ve diş aralarındaki bakteri plağını temizlemek üzere özel olarak tasarlanmıştır.

Yöntem:Diş aralarındaki ya da diş ile dental aparatlar arasındaki boşluklardaki yemek artıkları ve bakteri plağını fırçayı ileri-geri hareket ettirerek temizleyiniz. Boşlukların elverdiği ölçüde diş fırçasını yumuşak bir şekilde döndürerek de temizleyebilirsiniz. Fırça başlığı eskidiği zaman değiştirin.

 

Super Floss  kullanımı

 SUPER FLOSS’un tanımı: Çoklu kullanım amacı olan bu diş ipi üç ayrı bölümden oluşmaktadır: sert ucu aparatların altlarına kolayca geçirilmesini sağlar, süngersi bölüm aparatların etraflarını ve diş aralarındaki geniş boşukları kolayca temizler, normal bölümü ise diş eti çizgisinin altını ve doğal dişleri temizlemeye yardımcı olur. (Süngersi bölümü ile birlikte diş macunu, florür yada antibakteriyel madde kullanılabilir.)

Yöntem :Süngersi diş ipini diş ve aygıt arasındaki boşluğa yada iki diş arasındaki geniş boşluğa geçirmek için diş ipinin sert ucunu kullanınız. Sonra süngersi diş ipini yumuşak bir şekilde ileri-geri hareket ettirerek bölgeyi temizleyiniz. Eğer ağzınızda köprü varsa, diş ipini yumuşak bir şekilde yanlamasına hareket ettirerek köprü ve diş eti arasına yerleştiriniz ve temizleyiniz. Fazla güç uygulanması, yada diş ipini ileri-geri hareket ettirerek yerleştirmek köprüyü yerinden çıkarabilir yada diş eti dokusuna zarar verebilir.

Son olarak, süngersi diş ipini çekin ve normal diş ipi kısmını diş eti çizgisinin altına geçirin. Bu bölgedeki bakteri plağını temizlemek için diş ipini kavisleştirin ve aşağı-yukarı hareket ettirerek temizlik işlemini tamamlayın.(Normal diş ipi bölümü doğal dişleri temizlemede diğer normal diş ipleri ile aynı tarzda kullanılmalıdır.) İnterdental temizleme yöntemi diş hekiminizin tavsiye ettiği sıklıkla ya da en azından günde bir kez uygulanmalıdır

 

 

 

 


 

 ÖZEL NAZİLLİ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

ATATÜRK BULV. MİMAR SİNAN CAD SAPLIK APT

DİŞ HEKİMİ: NURCAN KOŞAR--DİŞ HEKİMİ: OLGUN KOŞAR

0256 313 75 25--05555575025
İMPLANT, NAZİLLİ İMPLANT, AYDIN İMPLANT, DENİZLİ İMPLANT, ESTETİK DİŞ HEKİMİ, NAZİLLİDE HİJYENİK DİŞ HEKİMİ, NAZİLLİDE BOTOX, YURT DIŞI HASTALARI, SAĞLIK TURİZMİ
  
4840 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın